Wyprawa historyczno-turystyczna do Poznania

Wyprawa historyczno-turystyczna do Poznania

W imieniu Zarządu Korony Zakrzewo pragnę poinformować o nowej inicjatywie naszego Stowarzyszenia. Mając na uwadze rozwój sportowy ale również i intelektualny Koroniarzy pod względem zamiłowania do historii oraz tradycji naszych Ziem, chcemy  zaproponować  Państwu a przede wszystkim naszym piłkarzom  i szachistom (chłopcom i dziewczynom) cykl wypraw i wyjazdów pod hasłem „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie”. Słowa Stanisława Jachowicza (1796–1857) wspaniałego pedagoga niech zainspirują nas do odkrywania naszej Małej Ojczyzny jaką jest Wielkopolska.

Pierwszą wyprawę  pod hasłem „Tutaj wszystko się zaczęło…” (św. Jan Paweł II) zaplanowaliśmy na sobotę 22 listopada. Pod opieką licencjonowanej przewodniczki miejskiej Pani Agnieszki Machnickiej, Koroniarze będą mieli okazję zwiedzić Ostrów Tumski – kolebkę polskiej państwowości i polskiego chrześcijaństwa, siedzibę pierwszych władców Polski Mieszka I i Bolesława Chrobrego, miejsce gdzie istniał gród stołeczny, a następnie powstała pierwsza katedra na ziemiach polskich. W Katedrze oprócz wnętrz i kaplic: św. Krzyża i Złotej Kaplicy, Koroniarze wejdą tam gdzie zwykły śmiertelnik nie miał by szans – do katedralnych podziemi. Dowiedzą się również wielu ciekawostek o Ostrowie Tumskim i obiektach historycznych na nim położonych. Następnie przejdą Mostem Jordana by odkryć nową wartość historyczną Śródki – a tam kościół św. Kazimierza i św. Małgorzaty.
Jednak zanim młodzi Koroniarze pojawią się na Ostrowie Tumskim swoje kroki skierują do Rogalowego Muzeum Poznania gdzie zobaczą żywe centrum poznańskich tradycji i kultury, które mieści się w samym sercu Poznania – na Starym Rynku z widokiem na wieżę ratuszową z koziołkami. A tam pod opieką Rogalowego Mistrza oraz najprawdziwszego Poznaniaka – Wuja Binia poznają recepturę i składniki używane do produkcji Rogali Świętomarcińskich, legendy o powstaniu Rogali, elementy poznańskiej gwary, przeprowadzą degustację wspólnie przygotowanych i wypieczonych Rogali Świętomarcińskich a na koniec otrzymają certyfikaty czeladnicze. Ponadto Koroniarze zwiedzą renesansowe wnętrza kamienicy, w której znajduje się Muzeum  oraz zobaczą multimedialną prezentację o historii i dumach Poznania.
Szanowni Państwo obok tej wyprawy historyczno-turystycznej nie można przejść obojętnie.

Sprawy organizacyjne
Wyprawa dedykowana jest dla Koroniarzy i ich rodzeństwa w wieku od 9 lat i starszych. Liczba miejsc ograniczona (o uczestnictwie decydować będzie kolejność zgłoszeń). W przypadku pełnego skompletowania autobusu Koroniarzami, istnieje potrzeba udziału trójki rodziców którzy będą pełnić rolę  opiekunów (proszę o zgłoszenia). Przy nieskompletowaniu pełnego autobusu zakładamy możliwość uczestnictwa rodziców (w związku z powyższym proszę zgłaszać ewentualną chęć udziału osób dorosłych). Zbiórka uczestników wyprawy w sobotę 22 listopada o godz. 8.45 na parkingu przed Szkołą Podstawową w Dąbrówce ul. Malinowa. Wyjazd autokaru do Poznania godz. 9.00. Powrót w miejsce wyjazdu zaplanowany jest na godz. 14.30.
Całkowity koszt wyprawy wynosi 45 zł od osoby. W cenie wyprawy wliczone są bilety wejścia i koszty wypieku Rogali Świętomarcińskich w Muzeum Rogali, bilety do podziemi Katedry, przewodnik oraz koszt wynajęcia autokaru a także ubezpieczenie NNW.
Zgłoszenia chętnych proszę kierować na adres: [email protected]. W treści maila proszę podać imię i nazwisko zgłaszanego dziecka oraz kontakt telefoniczny rodzica (opiekuna). Termin przyjmowania zgłoszeń mija 15.11.2014 roku. O zebraniu grupy wyjazdowej oraz o numerze konta bankowego, terminie płatności należności za udział w wyprawie do Poznania poinformuję Państwa w oddzielnym mailu .


Maciej KONOPA
Członek Zarządu

Stowarzyszenie Klub Sportowy

KORONA Zakrzewo

0 komentarzy

Zostaw odpowiedź